Τετάρτη, 19 Νοεμβρίου 2014

HYDRA'S TRAIL EVENT – ΑΓΩΝΕΣ ΟΡΕΙΝΟΥ ΤΡΕΞΙΜΑΤΟΣ 2015


ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
ΝΟΜΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ
ΔΗΜΟΣ ΥΔΡΑΣ

Για δεύτερη συνεχή χρονιά, θα διεξαχθούν οι αγώνες ορεινού τρεξίματος στις 4-5 Απριλίου 2015.
Καλούμαστε όλοι να βοηθήσουμε εθελοντικά το νησί μας, ώστε να διεξαχθούν οι αγώνες αυτοί με ακόμα μεγαλύτερη επιτυχία.
Βοηθήστε να αναδείξουμε με την προσωπική μας προσπάθεια, την τεράστια ιστορική μας ταυτότητα και πολιτιστική κληρονομιά.
Με τον τρόπο αυτό θα μπορέσουμε επάξια, να φιλοξενήσουμε με υπερηφάνεια διακεκριμένους Έλληνες και ξένους αθλητές, καθώς και όλοι όσoi θα παρευρεθούν για να παρακολουθήσουν τα δρώμενα και να απολαύσουν τους αγώνες και την φιλοξενία του τόπου μας.
Βοηθήστε να παντρέψουμε τον αθλητισμό με την ιστορία και την παράδοση του νησιού μας.
Ο εθελοντισμός δεν είναι υποχρέωση είναι ΚΑΘΗΚΟΝ μας.
Μπορείτε όλοι τώρα να δηλώσετε συμμετοχή στο τηλ.6972084550.

Μετά Τιμής
Υπεύθυνος Εθελοντών: Μπακρατσάς Στέλιος


Δευτέρα, 20 Οκτωβρίου 2014

Ολοκληρώθηκε με επιτυχία η αθλητική εκδήλωση «Kid’s Athletics»

OLYMPUS DIGITAL CAMERAπηγή: hydranews.gr

Ολοκληρώθηκε με επιτυχία η αθλητική εκδήλωση «Kid’s Athletics»που διοργάνωσε ο Δήμος Ύδρας σε συνεργασία με τον Σχολικό Σύμβουλο Φυσικής Αγωγής Πειραιά κ.Ηρακλή Κέλλη και τον Περιφερειακό Υπεύθυνο του προγράμματος κ. Παναγιώτη Χαραμή στο γήπεδο της Ύδρας με την συμμετοχή του 1ου και του 2ου Νηπιαγωγείου, του 1ου και του 2ου Δημοτικού Σχολείου Ύδρας.

Δευτέρα, 13 Οκτωβρίου 2014

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ : ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗ KID’S ATHLETICS

πηγή: hydranews.gr

Ο Δήμος Ύδρας σε συνεργασία με τον Σχολικό Σύμβουλο Φυσικής Αγωγής Πειραιά  κ. Ηρακλή Κέλλη και τον Περιφερειακό Υπεύθυνο του προγράμματος κ. Παναγιώτη Χαραμή, διοργανώνουν την αθλητική εκδήλωση «Kid’s Athletics» που θα πραγματοποιηθεί στο γήπεδο της Ύδρας τη Δευτέρα 20 Οκτωβρίου 2014  και ώρα 09:00 έως 12:00 με την συμμετοχή του  1ου και του 2ουΔημοτικού Σχολείου Ύδρας .

Σκοπός του προγράμματος της Παγκοσμίου Ομοσπονδίας Στίβου (I.A.A.F) που τελεί υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας & Θρησκευμάτων και του Σ.Ε.Γ.Α.Σ είναι να προσφέρει τη δυνατότητα σε μαθητές και μαθήτριες να γνωρίσουν από κοντά τα αγωνίσματα του Κλασσικού Αθλητισμού με τη μορφή παιχνιδιών. Το πρόγραμμα συμπεριλαμβάνει τρεις ομάδες αγωνισμάτων. (δρόμοι, άλματα και ρίψεις)

Ο Σχολικός Σύμβουλος                                               Ο Περιφερειακός Υπεύθυνος
Φυσικής  Αγωγής Πειραιά                                                         του Προγράμματος 
Ηρακλής Κέλλης                                                                 Παναγιώτης  Χαραμής

Τετάρτη, 1 Οκτωβρίου 2014

Το προγραμμα των αγωνων της ποδοσφαιρικης ομαδας της Υδρας – Α2 Κατηγορια 1ος Ομιλος

1η Αγωνιστική
                       
ΑΡΙΣΤΕΑΣ – ΦΟΙΝΙΚΑΣ                        
ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΙΡΙΩΝ – ΠΡΟΣΥΜΝΗ                        
ΛΥΓΚΕΥΣ – ΑΠΟΛΛΩΝ                        
ΕΘΝΙΚΟΣ ΤΟΛΟΥ – ΔYΟΒΟΥΝΙΩΤΗΣ                        
ΑΡΚΑΔΙΟΣ – ΥΔΡΑ                        

2η Αγωνιστική
                       
ΠΡΟΣΥΜΝΗ – ΕΘΝΙΚΟΣ ΤΟΛΟΥ                        
ΑΠΟΛΛΩΝ – ΑΡΚΑΔΙΟΣ                        
ΔYΟΒΟΥΝΙΩΤΗΣ – ΥΔΡΑ                        
ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΙΡΙΩΝ – ΑΡΙΣΤΕΑΣ                        
ΦΟΙΝΙΚΑΣ – ΛΥΓΚΕΥΣ                        

3η Αγωνιστική
                       
ΔYΟΒΟΥΝΙΩΤΗΣ – ΑΠΟΛΛΩΝ                        
ΥΔΡΑ – ΠΡΟΣΥΜΝΗ                        
ΑΡΚΑΔΙΟΣ – ΦΟΙΝΙΚΑΣ                        
ΕΘΝΙΚΟΣ ΤΟΛΟΥ – ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΙΡΙΩΝ                        
ΑΡΙΣΤΕΑΣ – ΛΥΓΚΕΥΣ                        

4η Αγωνιστική
                       
ΦΟΙΝΙΚΑΣ – ΔYΟΒΟΥΝΙΩΤΗΣ                        
ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΙΡΙΩΝ – ΥΔΡΑ                        
ΛΥΓΚΕΥΣ – ΑΡΚΑΔΙΟΣ                        
ΕΘΝΙΚΟΣ ΤΟΛΟΥ – ΑΡΙΣΤΕΑΣ                        
ΠΡΟΣΥΜΝΗ – ΑΠΟΛΛΩΝ                        

5η Αγωνιστική
                       
ΑΠΟΛΛΩΝ – ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΙΡΙΩΝ                        
ΔYΟΒΟΥΝΙΩΤΗΣ – ΛΥΓΚΕΥΣ                        
ΥΔΡΑ – ΕΘΝΙΚΟΣ ΤΟΛΟΥ                        
ΦΟΙΝΙΚΑΣ – ΠΡΟΣΥΜΝΗ                        
ΑΡΙΣΤΕΑΣ – ΑΡΚΑΔΙΟΣ                        

6η Αγωνιστική
                       
ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΙΡΙΩΝ – ΦΟΙΝΙΚΑΣ                        
ΛΥΓΚΕΥΣ – ΠΡΟΣΥΜΝΗ                        
ΕΘΝΙΚΟΣ ΤΟΛΟΥ – ΑΠΟΛΛΩΝ                        
ΑΡΚΑΔΙΟΣ – ΔYΟΒΟΥΝΙΩΤΗΣ                        
ΥΔΡΑ – ΑΡΙΣΤΕΑΣ                        

7η Αγωνιστική

                       
ΠΡΟΣΥΜΝΗ – ΑΡΚΑΔΙΟΣ                        
ΑΠΟΛΛΩΝ – ΥΔΡΑ                        
ΔYΟΒΟΥΝΙΩΤΗΣ – ΑΡΙΣΤΕΑΣ                        
ΛΥΓΚΕΥΣ – ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΙΡΙΩΝ                        
ΦΟΙΝΙΚΑΣ – ΕΘΝΙΚΟΣ ΤΟΛΟΥ                        

8η Αγωνιστική
                       
ΠΡΟΣΥΜΝΗ – ΔYΟΒΟΥΝΙΩΤΗΣ                        
ΥΔΡΑ – ΦΟΙΝΙΚΑΣ                        
ΑΡΚΑΔΙΟΣ – ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΙΡΙΩΝ                        
ΕΘΝΙΚΟΣ ΤΟΛΟΥ – ΛΥΓΚΕΥΣ                        
ΑΡΙΣΤΕΑΣ – ΑΠΟΛΛΩΝ                        

9η Αγωνιστική
                       
ΑΡΙΣΤΕΑΣ – ΠΡΟΣΥΜΝΗ                        
ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΙΡΙΩΝ – ΔYΟΒΟΥΝΙΩΤΗΣ                        
ΛΥΓΚΕΥΣ – ΥΔΡΑ                        
ΑΡΚΑΔΙΟΣ – ΕΘΝΙΚΟΣ ΤΟΛΟΥ                        
ΑΠΟΛΛΩΝ – ΦΟΙΝΙΚΑΣ                        

10η Αγωνιστική
                       
ΦΟΙΝΙΚΑΣ – ΑΡΙΣΤΕΑΣ                        
ΠΡΟΣΥΜΝΗ – ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΙΡΙΩΝ                        
ΑΠΟΛΛΩΝ – ΛΥΓΚΕΥΣ                        
ΔYΟΒΟΥΝΙΩΤΗΣ – ΕΘΝΙΚΟΣ ΤΟΛΟΥ                        
ΥΔΡΑ – ΑΡΚΑΔΙΟΣ                        

11η Αγωνιστική
                       
ΕΘΝΙΚΟΣ ΤΟΛΟΥ – ΠΡΟΣΥΜΝΗ                        
ΑΡΚΑΔΙΟΣ – ΑΠΟΛΛΩΝ                        
ΥΔΡΑ – ΔYΟΒΟΥΝΙΩΤΗΣ                        
ΑΡΙΣΤΕΑΣ – ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΙΡΙΩΝ                        
ΛΥΓΚΕΥΣ – ΦΟΙΝΙΚΑΣ                        

12η Αγωνιστική
                       
ΑΠΟΛΛΩΝ – ΔYΟΒΟΥΝΙΩΤΗΣ                        
ΠΡΟΣΥΜΝΗ – ΥΔΡΑ                        
ΦΟΙΝΙΚΑΣ – ΑΡΚΑΔΙΟΣ                        
ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΙΡΙΩΝ – ΕΘΝΙΚΟΣ ΤΟΛΟΥ                        
ΛΥΓΚΕΥΣ – ΑΡΙΣΤΕΑΣ                        

13η Αγωνιστική
                       
ΔYΟΒΟΥΝΙΩΤΗΣ – ΦΟΙΝΙΚΑΣ                        
ΥΔΡΑ – ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΙΡΙΩΝ                        
ΑΡΚΑΔΙΟΣ – ΛΥΓΚΕΥΣ                        
ΑΡΙΣΤΕΑΣ – ΕΘΝΙΚΟΣ ΤΟΛΟΥ                        
ΑΠΟΛΛΩΝ – ΠΡΟΣΥΜΝΗ                        

14η Αγωνιστική

ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΙΡΙΩΝ – ΑΠΟΛΛΩΝ                        
ΛΥΓΚΕΥΣ – ΔYΟΒΟΥΝΙΩΤΗΣ                        
ΕΘΝΙΚΟΣ ΤΟΛΟΥ – ΥΔΡΑ                        
ΠΡΟΣΥΜΝΗ – ΦΟΙΝΙΚΑΣ                        
ΑΡΚΑΔΙΟΣ – ΑΡΙΣΤΕΑΣ                        

15η Αγωνιστική
                       
ΦΟΙΝΙΚΑΣ – ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΙΡΙΩΝ                        
ΠΡΟΣΥΜΝΗ – ΛΥΓΚΕΥΣ                        
ΑΠΟΛΛΩΝ – ΕΘΝΙΚΟΣ ΤΟΛΟΥ                        
ΔYΟΒΟΥΝΙΩΤΗΣ – ΑΡΚΑΔΙΟΣ                        
ΑΡΙΣΤΕΑΣ – ΥΔΡΑ                        

16η Αγωνιστική

ΑΡΚΑΔΙΟΣ – ΠΡΟΣΥΜΝΗ                        
ΥΔΡΑ – ΑΠΟΛΛΩΝ                        
ΑΡΙΣΤΕΑΣ – ΔYΟΒΟΥΝΙΩΤΗΣ                        
ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΙΡΙΩΝ – ΛΥΓΚΕΥΣ                        
ΕΘΝΙΚΟΣ ΤΟΛΟΥ – ΦΟΙΝΙΚΑΣ                        

17η Αγωνιστική
                       
ΔYΟΒΟΥΝΙΩΤΗΣ – ΠΡΟΣΥΜΝΗ                        
ΦΟΙΝΙΚΑΣ – ΥΔΡΑ                        
ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΙΡΙΩΝ – ΑΡΚΑΔΙΟΣ                        
ΛΥΓΚΕΥΣ – ΕΘΝΙΚΟΣ ΤΟΛΟΥ                        
ΑΠΟΛΛΩΝ – ΑΡΙΣΤΕΑΣ                        

18η Αγωνιστική
                       
ΠΡΟΣΥΜΝΗ – ΑΡΙΣΤΕΑΣ                        
ΔYΟΒΟΥΝΙΩΤΗΣ – ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΙΡΙΩΝ                        
ΥΔΡΑ – ΛΥΓΚΕΥΣ                        
ΕΘΝΙΚΟΣ ΤΟΛΟΥ – ΑΡΚΑΔΙΟΣ                        
ΦΟΙΝΙΚΑΣ – ΑΠΟΛΛΩΝ

Σάββατο, 27 Σεπτεμβρίου 2014

Tουρνουά αλληλεγγύης !

Τρεις ιστορικές ποδοσφαιρικές ομάδες του Πειραιά:
- Ο ΘΗΣΕΑΣ (1926) 
- Ο ΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ (1947)  
- Ο ΦΟΙΝΙΚΑΣ  ΑΓΙΑΣ ΣΟΦΙΑΣ (1969) 
στηρίζουν το έργο μας και συμμετέχουν στο τουρνουά ποδοσφαίρου "Γκολ για την Αλληλεγγύη !" την Κυριακή 28/9/14 από τις 11 π.μ. στο Γήπεδο Αγίου Διονυσίου Πειραιά, στη διασταύρωση Θερμοπυλών & Δραγατσανίου, πίσω από την εκκλησία.

Σας καλούμε όλους και όλες να περάσουμε μαζί το  πρωινό της Κυριακής στο γήπεδο και να απολαύσουμε  τα παιδιά μας να παίζουν μπάλα  για την Αλληλεγγύη Πειραιά και την  αλληλεγγύη των Πειραιωτών !

Στο Γήπεδο θα υπάρχει σημείο συγκέντρωσης τροφίμων, ρούχων, σχολικών ειδών, παιχνιδιών κλπ. για τις οικογένειες  άνεργων συμπολιτών μας.Επίσης συγκεντρώνουμε φάρμακα για  το Αλληλέγγυο Ιατρείο Πειραιά στον Κορυδαλλό, που προσφέρει δωρεάν ιατροφαρμακευτική περίθαλψη σε ανασφάλιστους κατοίκους του ευρύτερου Πειραιά.

Με την ευκαιρία σας ενημερώνουμε ότι άρχισε να λειτουργεί η Τράπεζα Αίματος της  Αλληλεγγύης Πειραιά, σε συνεργασία με το Τζάνειο Νοσοκομείο.
 Η αιμοδοσία είναι  η υπέρτατη πράξη αλληλεγγύης και ανθρωπιάς, μια πράξη που ο καθένας μας μπορεί να κάνει. Δίνοντας αίμα, δίνουμε ζωή σε συνανθρώπους μας και νιώθουμε τέτοια χαρά και ικανοποίηση, που καμία άλλη προσφορά δεν μπορεί να μας δώσει.
Δεν είναι απαραίτητο να πάτε στο Τζάνειο. Δίνετε αίμα σε οποιοδήποτε νοσοκομείο με την ένδειξη: "Για την Τράπεζα Αίματος της Αλληλεγγύης Πειραιά -Τζάνειο Νοσοκομείο".

Σας περιμένουμε αυτήν  την Κυριακή στο Γήπεδο Αγίου Διονυσίου, αλλά και κάθε μέρα 10-2 και 5:30-8:30 στο Στέκι της Αλληλεγγύης, Ευριπίδου 49 (πίσω από το Τζάμπο της 34ου Συντάγματος), για να βάλουμε μαζί πολλά γκολ στον διαρκή αγώνα της αλληλεγγύης και της αλληλοστήριξης !

Αλληλεγγύη Πειραιά
Τηλ. 6972550051

Σάββατο, 6 Σεπτεμβρίου 2014

Μουντομπάσκετ 2014: Το πρόγραμμα των νοκ-άουτ αγώνων σε Βαρκελόνη και Μαδρίτη

Δείτε αναλυτικά πως έχουν διαμορφωθεί τα ζευγάρια, το πρόγραμμα του τουρνουά (με ημερομηνίες και ώρες των αναμετρήσεων) και τις διασταυρώσεις από τις οποίες θα αναδειχθούν οι αντίπαλοι κάθε γύρου μέχρι τον τελικό.
Η Εθνική μας ομάδα αντιμετωπίζει την Σερβία την Κυριακή στις 19:00 και εφόσον προκριθεί στα προημιτελικά θα τεθεί αντιμέτωπη με τον νικητή του ζευγαριού Βραζιλία-Αργεντινή. Σε περίπτωση που φτάσει μέχρι τα ημιτελικά, εκεί το πιο πιθανό είναι να συναντήσει την οικοδέσποινα και πανίσχυρη Ισπανία.
Τα ζευγάρια στη φάση των «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Ισπανίας έχουν ως εξής:

Σάββατο, 6 Σεπτεμβρίου (Μαδρίτη)

19:00 Γαλλία-Κροατία
23:00 Ισπανία-Σενεγάλη

Σάββατο, 6 Σεπτεμβρίου (Βαρκελώνη)

17:00 Δομ.Δημ.-Σλοβενία
21:00 ΗΠΑ-Μεξικό

Κυριακή, 7 Σεπτεμβρίου (Μαδρίτη)

19:00 Σερβία-ΕΛΛΑΔΑ 
23:00 Βραζιλία-Αργεντινή

Κυριακή, 7 Σεπτεμβρίου (Βαρκελώνη)

17:00 Νέα Ζηλανδία-Λιθουανία
21:00 Τουρκία-Αυστραλία 

πηγή: left.gr

Παρασκευή, 29 Αυγούστου 2014

Τζούντο: Παγκόσμιος πρωταθλητής ο Ηλιάδης

πηγή: left.gr

Την πρώτη θέση στο παγκόσμιο πρωτάθλημα τζούντο που διεξάγεται στη Ρωσία στην κατηγορία των -90 κιλών, κατέκτησε ο Ηλίας Ηλιάδης χαρίζοντας στην Ελλάδα, το χρυσό μετάλλιο στη διοργάνωση αυτή.
Για τον Έλληνα πρωταθλητή είναι το τρίτο χρυσό και έκτο συνολικά μετάλλιο στην καριέρα του. Στον τελικό επικράτησε με ippon του Ούγγρου, Κρίστιαν Τοτ, και ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου στη διοργάνωση που βρίσκεται σε εξέλιξη στη ρωσική πόλη, Τσέλιαμπινσκ.
Ο δις Ολυμπιονίκης, στην πορεία του προς το χρυσό, σημείωσε ακόμη τέσσερις νίκες. Ανάλογες ήταν η διακρίσεις του στα παγκόσμια πρωταθλήματα του Τόκιο (2010) κι ένα χρόνο αργότερα στο Παρίσι.